michalovce.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Michalovce

Aktuálne spravodajstvo

Kováčik vraj postupuje podľa zákona, OĽANO ho chce preveriť

Opozičné hnutie OĽaNO iniciuje zvolanie mimoriadneho zasadnutia Ústavnoprávneho výboru parlamentu k činnosti špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Reagujú tak na informácie, že za posledných osem rokov nepodal v 61 prípadoch ani jednu obžalobu.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik postupoval a postupuje pri vybavovaní všetkých spisov zákonným spôsobom. Vytrhnuté a do súvisu manipulatívne prezentované čísla úmyselne zavádzajú, uvádza sa v reakcii Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na medializované informácie, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa Jana Tökölyová. Denník N zverejnil informáciu, že Kováčik riešil za posledných osem rokov 61 prípadov, ale ani v jednom nepodal obžalobu. Hoci je Kováčik šéfom, sám obžaloby nepodáva Denník tiež pripomenul, že vlani v septembri poslali neznámi ľudia vydávajúci sa za policajtov anonymné trestné oznámenie na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za to, ako postupoval v kauze Bašternák. Aj tento dokument upozornil na to, že hoci je Kováčik šéf najdôležitejšieho úradu, ktorý má bojovať s korupciou a vážnymi zločinmi, on sám obžaloby nepodáva, píše denník. Komentovať v článku opakovane uvedené zavádzajúce a vymyslené či nepresné a pravdu ignorujúce vyjadrenia považuje Úrad špeciálnej prokuratúry za stratu času, uvádza sa ďalej v stanovisku ÚŠP. K niektorým spomínaným kauzám sa už v minulosti opakovane Úrad špeciálnej prokuratúry vyjadril, čo niektorým médiám nebráni naďalej opakovať zavádzajúce vyjadrenia. Navyše, keď sú opakovaním nepreukázaných a úmyselne skresľujúcich tvrdení z anonymného oznámenia, ktoré bolo zastavené 21. decembra 2016 a je právoplatné, zdôrazňuje sa v reakcii. Žiadny iný nemá nulovú štatistiku podaných obžalôb Na Úrade špeciálnej prokuratúry nie je žiadny iný prokurátor, ktorý by mal nulovú štatistiku podaných obžalôb. Pracuje ich tam 25. Na prokuratúre nefunguje elektronický systém prideľovania prípadov. O tom, kto čo dostane, rozhoduje Kováčik napísal Denník N. "Prideľuje desiatky trestných vecí, a to len preto, aby osobne zabezpečil, že v nich nebude podaná obžaloba," podozrievajú Kováčika tí, čo naňho podali trestné oznámenie. Hnutie OĽaNO bude v tejto súvislosti iniciovať zvolanie mimoriadneho zasadnutia Ústavnoprávneho výboru parlamentu k činnosti špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ako agentúru SITA informoval hovorca hnutia Dano Mitas, hnutie už má na zvolanie prisľúbené podpisy piatich opozičných poslancov. Podľa poslanca NR SR za OĽaNO Jána Marosza by sa verejnosť mala mať možnosť presvedčiť, či špeciálny prokurátor vykonáva svoju funkciu zodpovedne, nestranne a spravodlivo. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kováčik vraj postupuje podľa zákona, OĽANO ho chce preveriť

Kotleba posledný deň podpísal rozpočet pre kraj

Schválený rozpočet kraja na rok 2017 je podľa neho po poslaneckých úpravách síce napnutý, ale je vykonateľnýBANSKÁ BYSTRICA 23. februára (WebNoviny.sk) - Posledný desiaty deň od schválenia rozpočtu zastupiteľstvom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) oznámil vo štvrtok predseda BBSK Marian Kotleba, že po dôkladnom zvážení podpísal rozpočet kraja na roky 2017 - 2019. Podľa vedenia BBSK schválený rozpočet kraja je po poslaneckých úpravách síce napnutý, ale je vykonateľný. "Vďaka dobrému hospodáreniu počas tohto volebného obdobia sme si tak mohli dovoliť navýšiť dotácie pre mestá, obce a dotácie na verejnoprospešné účely až na jeden milión eur. Okrem toho môžeme tento rok vyčleniť na rekonštrukcie ciest vyše 12 miliónov eur. A to všetko bez potreby zobratia akéhokoľvek úveru. Občania tieto investície do rozvoja kraja pocítia nielen na množstve kultúrnych a verejnoprospešných podujatí, ale aj na zlepšení kvality cestnej infraštruktúry v kraji a množstve ďalších investícií, ktoré v rámci BBSK tento rok pripravujeme. Opäť sa tak potvrdilo, že kde sa nekradne, peňazí je dosť!" uviedol pre SITA za vedenie BBSK Kotleba. Keby predseda rozpočet kraja nepodpísal do desiatich dní od schválenia na rokovaní zastupiteľstva, boli poslanci odhodlaní iniciovať zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva a potvrdiť uznesenie, ktorým bol schválený rozpočet. Takýmto opätovným schválením rozpočtu poslancami do 30. dní od prvého schválenia by už rozpočet bol prijatý a podpis predsedu by nebol potrebný. Rozpočet BBSK na roky 2017 - 2019 bol s malými rozdielmi opätovne krajskými poslancami schválený 13. februára. Po schválení na decembrovom zasadnutí kraja ho predseda BBSK pre zmeny pre rok 2017 nepodpísal. Banskobystrický samosprávny kraj bol posledný kraj na Slovensku, ktorý nemal schválený rozpočet na rok 2017 a fungoval v provizóriu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kotleba posledný deň podpísal rozpočet pre kraj

Gretzky má jednoduchý recept na to, aby ho Jágr neprekonal

Wayne Gretzky je suverénnym lídrom historického rebríčka produktivity v zámorskej NHL a má jednoduchý recept na to, aby ho česká legenda neprekonala. NEW YORK 23. februára (WebNoviny.sk) - Česká hokejová legenda Jaromír Jágr nedávno oslávil 45. narodeniny, stále hrá v zámorskej NHL a patrí medzi lídrov klubu Florida Panthers. Body síce už nezbiera tak ako kedysi, napriek tomu sa mu už podarilo pokoriť hranicu 1900 bodov. V tejto štatistike je pred ním už len Wayne Gretzky, na ktorého rodák z Kladna stráca viac ako 900 bodov. Pri príležitosti narodenín Jaromíra Jágra a prekonania míľnika si na účet "hokejového nezmara" zavtipkoval aj sám Gretzky. "Či môže Jágr prekonať môj rekord v produktivite, ak ešte bude hrať v NHL niekoľko sezón? Ak sa k môjmu maximu priblíži, tak mu schovám korčule," prinieslo Gretzkého vyjadrenie verifikované konto zámorskej NHL na mikroblogovacej sieti Twitter. V zámorí sa Jaromír Jágr objavil ako 18-ročný v sezóne 1990/1991, dlho hral za Pittsburgh po boku Marka Recchiho, Paula Coffeyho, Rona Francisa či Maria Lemieuxa. Postupne sa vypracoval na hviezdu nielen v klubovom meradle, ale aj v reprezentácii. S "tučniakmi" sa dvakrát tešil zo zisku Stanleyho pohára, v národnom tíme si vybojoval olympijské zlato v japonskom Nagane 1998 aj dva tituly majstra sveta v rokoch 2005 a 2010. V kanadsko-americkej profilige Jágr už atakuje hranicu 1700 zápasov v základnej časti, chýba mu dvanásť štartov. V mnohých historických štatistikách NHL sa pohybuje v popredí, vo viacerých je pred ním len Gretzky. Na svojom konte má 1902 bodov v základnej časti za 760 gólov a 1142 asistencií. Jeho štatistiky mohli byť omnoho impozantnejšie, no v rokoch 2008 až 2011 pôsobil v ruskom Omsku. "Nikto nevie, či by to tak bolo. Žiadny svoj krok neľutujem," povedal už mnohokrát Jágr. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Gretzky má jednoduchý recept na to, aby ho Jágr neprekonal

Synovi uneseného podnikateľa sa údajne vyhrážali takáčovcami

Advokát Juraj A. Tomáša Matoviča podľa jeho výpovede presvedčil, aby nehnuteľný majetok po otcovi v záujme svojej ochrany previedol na inú osobu. TRNAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Obžalobu pre zločin vydierania si vo štvrtok na Okresnom súde v Trnave vypočula Dagmar P., ktorá je zatiaľ neprávoplatne odsúdená za zosnovanie únosu trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča. Jeho synovi Tomášovi sa podľa obžaloby v roku 2008 vyhrážala zločineckou skupinou známou ako piťovci, ak nestiahne zo súdu návrh na vyhlásenie otca za mŕtveho. Tomáš na súde povedal, že v tomto prípade bolo všetko inak. V pozícii svedka vypovedal, že trestné oznámenie na vtedajšom Úrade boja proti organizovanej kriminalite podal na pokyn advokáta Juraja A. Ten v súčasnosti čelí obvineniam v súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny známej ako takáčovci. ,,V prípravnom konaní som musel vypovedať podľa jeho pokynov, dával mi odpočúvacie zariadenie, prostredníctvom ktorého moje výpovede analyzoval. Aj v civilných veciach na Okresnom súde v Trnave (v ktorých išlo o majetok, pozn.SITA) ma nútili vypovedať podľa ich predstáv, čo si aj kontrolovali. Vyhrážali sa, že ma podhodia takáčovcom, alebo vzatím do väzby, hovorili o vplyve a známostiach na Generálnej prokuratúre SR a v strane Smer," povedal Tomáš Matovič. Advokát Juraj A. ho podľa jeho výpovede presvedčil, aby nehnuteľný majetok po otcovi previedol na inú osobu. Neskôr sa mu podarilo časť majetku získať späť. Súd po jeho výpovedi odročil pojednávanie na jún. Dagmar P. si v súčasnosti odpykáva dlhoročný trest odňatia slobody za vydieranie podnikateľov v Českej republike. Len nedávno ju Okresný súd v Trnave odsúdil na tri roky väzenia za zosnovanie únosu Ladislava Matoviča, rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. V súvislosti s týmto únosom čelí aj ďalšej obžalobe. Podnikateľa Matoviča uniesli z jeho reštaurácie Stará pošta v Trnave v auguste 2005. Podľa obžaloby únos zorganizovala a riadila Dagmar P spoločne s Igorom H.. Matovič bol od svojho zmiznutia nezvestný, pred dvoma rokmi ho Okresný súd v Trnave na návrh syna vyhlásil za mŕtveho. Po podnikateľovi, ktorý bol médiami označovaný aj za šéfa trnavskej mafie, zostal majetok v hodnote niekoľkých miliónov eur. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Synovi uneseného podnikateľa sa údajne vyhrážali takáčovcami

Prezident vrátil novelu o jednokolovej voľbe predsedov VÚC

Prezident Andrej Kiska takisto nepodpísal druhú novelu volebného kódexu, ktorá upravuje zloženie a činnosť okrskových volebných komisií pri voľbách do orgánov samosprávy miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov, ktoré by sa mali konať v jeden deň.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR dve novely volebného kódexu na opätovné prerokovanie. Parlament ich prijal 2. februára. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta. Ide o jednokolovú voľbu na post predsedov samosprávnych krajov a novelu volebného kódexu, ktorá upravuje zloženie a činnosť okrskových volebných komisií pri krajských a komunálnych voľbách. Prezident v stredu podpísal novelu Ústavy, ktorou sa predĺži volebné obdobie orgánov vyšších územných celkov pre jedny voľby na päť rokov, a to pre voľby, ktoré budú v tomto roku. Cieľom prvej novely volebného kódexu má byť zmena voľby predsedov samosprávnych krajov. Podľa súčasného právneho stavu, ak žiadny z kandidátov na predsedu samosprávneho kraja nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, uskutoční sa druhé kolo. Parlamentom schválený zákon mení tento dvojkolový systém na jednokolový, v ktorom by sa predsedom samosprávneho kraja stal ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov. Zdôvodnenie zmeny je vraj neúplné Podľa hlavy štátu je odôvodnenie takejto zmeny v roku konania volieb nízkou účasťou voličov a úsporou finančných prostriedkov neúplné a skresľujúce. Ako zdôraznil Kiska, slabý záujem je aj problémom prvého kola, v ktorom žiaden kandidát v doterajších voľbách nezískal viac ako 15 percent hlasov oprávnených voličov. Nízka účasť býva po každých voľbách do orgánov samosprávnych krajov predmetom politickej diskusie. "Táto opakujúca sa politická diskusia vždy po pár dňoch či týždňoch utíchla a zásadné zmeny sa nikdy neuskutočnili,” dodal prezident. Prezident podľa Liptáka podporuje poctivú diskusiu a prijímanie nevyhnutných opatrení, ktorých cieľom by malo byť zvýšenie praktického významu a užitočnosti samosprávnych krajov a ich priamo volených orgánov pre voličov, a tým aj podporu podstatne vyššej volebnej účasti. "Práve preto som presvedčený, že zákonodarný orgán by pri tvorbe či snahe o nápravu a vylepšenie volebných pravidiel nemal pokračovať v tradícii nepremyslených účelových politických návrhov,” zdôraznil prezident Kiska. Parlament bude o zákone opäť rokovať Z uvedených dôvodov prezident vrátil schválený zákon parlamentu na opätovné prerokovanie s pripomienkami vypustiť ustanovenia zavádzajúce jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. Druhá novela volebného kódexu upravuje zloženie a činnosť okrskových volebných komisií pri voľbách do orgánov samosprávy miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov, ktoré by sa mali konať v jeden deň. Keďže prezident vrátil parlamentu zákon zavádzajúci jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov, v prípade dvojkolovej voľby by ustanovenia obsiahnuté v tejto novele volebného kódexu boli nevykonateľné. Preto navrhuje Národnej rade Slovenskej republiky, aby zákon neprijala ako celok. Novelu Ústavy Slovenskej republiky prijatú parlamentom 2. februára 2017, ktorá predlžuje volebné obdobie zastupiteľstiev samosprávnych krajov a predsedov samosprávnych krajov zvolených vo voľbách, ktoré sa uskutočnia v roku 2017, zo štyroch rokov na päť rokov, prezident Andrej Kiska podpísal, keďže prezident nedisponuje oprávnením vrátiť zákonodarnému orgánu na opätovné prerokovanie ústavný zákon. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prezident vrátil novelu o jednokolovej voľbe predsedov VÚC

Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt

Prax ukazuje, že ak sú investor a architekt rovnocenní partneri, je to kvalitný základný kameň pre vznik dlhodobo hodnotnej budovy. Priemyselné haly, výrobné a skladové areály, logistické centrá, firemné sídla, administratívne priestory a mnohé ďalšie podobné priemyselné objekty zaznamenávajú veľký boom. Tento segment staviteľstva vďaka ekonomickému rastu firiem logicky taktiež rastie a architektonická kancelária DELTA je presvedčená, že tento expandujúci segment si architekta so zmysluplným konceptom budovy skrátka zaslúži. V dnešnej dobe stále ešte prevláda mýtus, kedy úloha architekta je často zaškatuľkovaná len do pozície riešenia estetiky budovy a s týmto faktom je spojený predpoklad, že budova bude vďaka jeho prítomnosti zbytočne drahšia. Pritom práve architekt môže byť zásadným faktorom pri rozhodovaní o tom, či nemalá investícia do novej či rekonštruovanej nehnuteľnosti firmu investora posunie "k lepším zajtrajškom", alebo ju časom položí. Ing. arch. Juraj Bačkor z architektonickej kancelárie DELTA o zmysle architekta pri plánovaní budovy hovorí: "Dobre fungujúca fabrika je ako dobre skonštruovaný a namazaný stroj. Každý diel má svoj konkrétny účel, nesmie v ňom byť nič nadbytočné a musí spoľahlivo fungovať niekoľko desiatok rokov. Okrem iného architekt podobne ako strojár, dokáže správnym situovaním budovy do krajiny, voľbou materiálov a konštrukčných riešení výrazne ovplyvniť spotrebu, teda hospodárnosť budovy. Tento faktor je nutné mať neustále v zornom poli, pretože zásadne v budúcnosti ovplyvní prevádzkové náklady a teda priamo aj finálny zisk majiteľa budovy. " Na štarte robíme rozhodnutia s najväčším finančným dosahom Investor na začiatku často vie len jedno, firme sa darí a on potrebuje nové, prípadne ďalšie priestory. Investor zvyčajne aj tuší, koľko to asi bude stáť, akú investíciu si môže dovoliť, otázkou však zostáva vhodná lokalita. Či sa budovy rozrastú v súčasnom areáli alebo bude prípadne vhodnejšie presťahovať sa na nové miesto, ideálne s lepším dopravným napojením a pod. Variant sa zvyčajne ponúka nekonečne množstvo. Už v tejto fáze, kedy padá rozhodnutie s najväčším finančným dosahom, je kľúčové, vybrať si skúseného partnera, ktorý investora týmto stresujúcim procesom bude sprevádzať a dokáže zvoliť najekonomickejšiu a najzmysluplnejšiu variantu klientovi na mieru. Sídlo spoločnosti je element, ktorý v nás pri návšteve vytvára prvý dojem. David Mauder, jeden z konateľov spoločnosti PILART v Blansku na adresu architektúry svojej haly v článku "Aj halu na obrábacie stroje zverte architektovi" poznamenal: "Naša nová výrobná hala nás skvele reprezentuje. Jej nápadité architektonické riešenie sa stalo poznávacou značkou v okolí. Nová budova, aj napriek tomu, že stojí nemalé finančné prostriedky, dokáže posunúť business spoločnosti dopredu. A ak úspech naštartuje samotné architektonické riešenie sídla spoločnosti, je dôvod na radosť navyše "priznáva Mauder. Industriálny architektúra - estetický, logický, funkčný celok Je nutné prekonať zabehnuté klišé a uvedomiť si, že do práce architekta na poli priemyselnej architektúry už dávno nepatrí len dizajn kancelárií, aj keď je jej neoddeliteľnou súčasťou. Ing. arch. Adam Cifra hovorí o architektonickom stvárnení firemných priestorov ako o nástroji, ktorý motivuje k lepším výkonom a je dôsledkom spolupatričnosti a hrdosti či stotožnenia sa so svojím pracoviskom a zamestnávateľom. "Tiež priemyselné budovy si zaslúži reprezentatívne fasády, dôstojný vstup do objektu alebo ďalšie prvky, ktoré DELTA zaraďuje do konceptu každej budovy v ktorej žijú a pracujú jej klienti. Úlohou našej industriálnej architektúry je vytvoriť koncept, ktorý je postavený na identite firmy. Navrhnúť budovu, ktorá umožňuje plynulý chod výroby bez kríženia prevádzky. Kvalitné koncepčné riešenie výroby je samozrejme determinované výrobnou technológiou, adekvátnym konštrukčným riešením, vhodným situovaním stavebného projektu na pozemku pod. " Zmysluplný koncept ako záruka kvality budovy Koncept od skúseného architekta je zárukou voľby jasnej a logickej dispozície pre hladký tok výrobných, obchodných či administratívnych procesov. Architekt Bačkor potvrdzuje z praxe, že klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt, nepotrebujú architektúru. Aj jeden z najprogresívnejších businessmannov posledných rokov a spoluzakladateľ spoločnosti Apple, Steve Jobs povedal: "Dizajn nie je len to, ako nejaká vec vyzerá a aký vzbudzuje pocit. Design je to, ako tá vec funguje. " Bačkor na túto myšlienku nadväzuje a hovorí, že: "Pokiaľ je teda architektúra svojím spôsobom dizajnom všetkého, čo nás obklopuje, som presvedčený o tom, že prítomnosť architekta je nevyhnutná aj pri navrhovaní priemyselných objektov. Stačí si uvedomiť to, že výstavba škaredej budovy, stojí tie isté peniaze, ako výstavba budovy estetickej, nápaditej. Ak považujeme za jedno zo základných estetických kritérií akejkoľvek stavby aj funkčnosť, úvahy o potrebnosti či nepotrebnosti architekta sú potom vlastne úplne bezpredmetné "podotýka na záver Juraj Bačkor zo spoločnosti DELTA Projektconsult Slovakia k téme industriálnej architektúry. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt

Matica Slovenská stiahla diskutované video zo svojej stránky

Video nazvané "Bez 14. marca" sa zaoberá okolnosťami vzniku vojnového Slovenského štátu a hypoteticky tiež situáciou, keby nevznikol. BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Matica slovenská sa rozhodla stiahnuť diskutované video "Bez 14. marca" zo svojho YouTube kanála TV MATICA a nezdieľať ho na svojej webovej stránke. Ako agentúru SITA informovalo informačné ústredie Matice, organizácia výrobu videa nefinancovala. Podľa medializovaných informácií sa približne päťminútové video nazvané "Bez 14. marca" v polovici februára objavilo na portáli youtube.com. Video sa zaoberá vznikom vojnového Slovenského štátu v marci 1939 a hypoteticky tiež situáciou, keby štát nevznikol. "Keby však v marci 1939 Slovenský štát nebol vznikol, bol by osud Židov zo Slovenska iný? Lepší? Bol lepší a znesiteľnejší v Protektoráte? Horthyovskom Maďarsku? Nebol. Židia, žiaľ, trpeli aj v štátoch, kde 14. marec nebol. Ba nemali to ľahké ani v krajinách, kde Hitlerova moc nesiahala," uvádza sa vo videu. Po verejnej kritike, napríklad zo strany Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, avizoval Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR, že sa videom bude zaoberať. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) pre médiá povedal, že obsah videa je "z viacerých hľadísk veľmi nevhodný", keďže podľa neho napríklad relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských Židov. Tiež odmietol tvrdenie, že bez existencie Slovenského štátu by nedošlo k Slovenskému národnému povstaniu, ako to naznačuje obsah videa. Minister tiež pripustil potrebu transformácie Matice na modernú inštitúciu, pričom to sa podľa neho súčasnému vedeniu príliš nedarí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Matica Slovenská stiahla diskutované video zo svojej stránky

Video: Šprintérsky úvod Okolo Abú Zabí patril Cavendishovi

Záver prvej etapy Okolo Abú Zabí poznačilo niekoľko pádov, spadol aj líder tímu Trek - Segafredo Alberto Contador.ABÚ ZABÍ 23. februára (WebNoviny.sk) - Úvodná etapa cyklistických pretekov Okolo Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch sa v šprintérskej koncovke stala korisťou Brita Marka Cavendisha z tímu Dimension Data. Špecialista na rýchle závery etáp Cavendish dosiahol výsledný čas 4:37:06 h a v záverečnom špurte zdolal Nemca Andrého Greipela (Lotto-Soudal) a Taliana Niccolu Bonifazia (Bahrain Merida). Menej skúsený Bonifazio ešte 100 m pred cieľom viedol, ale napokon tesne pred cieľovou čiarou podľahol renomovanejším menám. Vďaka bonifikácii Cavendish vedie o 4 sekundy pred Greipelom a o 6 sekúnd pred Bonifaziom. "Bol to rovnaký finiš ako minulý rok s tým rozdielom, že vtedy som skončil tretí. Rozobrali sme si v tíme chyby z vlaňajška a podľa toho sa zariadili. Ak by som ani teraz neuspel, určite by som to nezhadzoval na ostatných v tíme, iba na seba," uviedol Mark Cavendish na webe Cyclingnews, ktorý si pripísal prvé tohtoročné etapové víťazstvo. Slováci z tímu Bora - Hansgrohe v prvej etape mierne zaostali. Juraj Sagan prišiel do cieľa s odstupom 24 sekúnd na 134. miesto a Erik Baška skončil ešte o dve mieste a dve sekundy za ním. Cyklisti vo štvrtok absolvovali 189 km z Baynounah Educational Complex do Madinat Zayedu na rovine v púštnej krajine. Záver etapy poznačilo niekoľko pádov, medzi postihnutými bol aj líder tímu Trek - Segafredo Španiel Alberto Contador. Tretí ročník cyklistických pretekov Okolo Abú Zabí je zaradený do prestížneho seriálu UCI World Tour a je aj so slovenskou účasťou. Štvoretapové podujatie, ktoré potrvá do nedele 26. februára, absolvujú vo farbách tímu Bora-Hansgrohe aj Erik Baška a Juraj Sagan. V najlepšej desiatke prvej etapy Slováci nefigurovali. Okolo Abú Zabí 2017 - výsledky: 1. etapa (Baynounah Educational Complex - Madinat Zayed, 189 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 4:37,06 h, 2. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal, 3. Niccolo Bonifazio (Tal.) Bahrain-Merida, 4. Simone Consonni, UAE Team Emirates, 5. Elia Viviani (obaja Tal.) Team Sky, 6. Roger Kluge (Nem.) ORICA-Scott - všetci rovnaký čas ako víťaz,...134. Juraj Sagan +24 s,...136. Erik Baška (obaja SR) obaja Bora - Hansgrohe +26. Poradie po 1. etape: 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 4:36,56 h, 2. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal +4 s, 3. Niccolo Bonifazio (Tal.) Bahrain-Merida +6 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Šprintérsky úvod Okolo Abú Zabí patril Cavendishovi

Strojárňami v Poličke otriasli výbuchy, zranilo sa 19 ľudí

Tri osoby sú zranené ťažko. Hasiči požiar momentálne likvidujú. PRAHA 23. februára (WebNoviny.sk) - V strojárňach v českom meste Polička došlo vo štvrtok k niekoľkým výbuchom, ktorých zdrojom bola pravdepodobne trhavina. Zranenia utrpelo 19 ľudí vrátane niekoľkých hasičov. Traja z nich boli zranení ťažko. Hasiči požiar momentálne likvidujú. Prvé výbuchy sa ozvali okolo 11.00 h. Hasiči sa nateraz k epicentru výbuchov nedostali. "Situácia je veľmi neprehľadná, z areálu sa ozývajú ďalšie výbuchy. Bolo zranených niekoľko ľudí vrátane hasičov z prvej jednotky, ktorá na miesto prišla," povedala spravodajskému serveru Novinky.cz hovorkyňa polície Hana Kaizerová. Ešte krátko pred 14.00 h sa do epicentra výbuchov nikto nedostal a väčšina záchranných zložiek sa držala asi kilometer odtiaľ. Situáciu monitorujú vrtuľníkom s termovíziou. Priamo v areáli strojární popoludní zasadá krízový štáb Pardubického kraja. Podľa informácií hasičov nastal prvý výbuch pri prečerpávaní horľavých látok z cisterny. Počet zranených je zatiaľ celkom 19, z toho traja ťažko, šesť stredne ťažko a desať ľudí ľahko. Podľa riaditeľa záchrannej služby Pardubického kraja Pavla Svobodu možno očakávať, že pod troskami budú aj ďalší zranení. Poškodená bola aj prvá sanitka, ktorá dorazila na miesto. Vyhlásený bol vysoký stupeň požiarneho poplachu; pomoc z iných krajov ČR však zatiaľ hasiči nepotrebujú. Spoločnosť Poličské strojárne sa zatiaľ k udalosti nevyjadrila. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Strojárňami v Poličke otriasli výbuchy, zranilo sa 19 ľudí

V Štúdiu L+S ďalšia francúzska komédia - Môj dobrý kamarát

BRATISLAVA 23. februára 2017 (WBN/PR) - Každý má svojho dobrého kamaráta. Zjaví sa raz za čas a obráti vám život absolútne naruby...A presne o takomto ,,priateľovi" bude nová inscenácia Štúdia L+S, ktorej premiéru chystá divadlo na 10. marca 2017. Skvelú francúzsku inscenáciu oceňovaného autora Érica Assousa režijne pripravuje Jakub Nvota. Pod jeho taktovkou vznikla v divadle aj francúzska inscenácia Meno, ktorá v lete minulého roka získala na Európskom festivalu humoru a satiry Kremnické gagy najvyššie ocenenie. Nvota tentokrát do hlavných úloh dvoch priateľov obsadil hercov, ktorí sú pre komédiu ako stvorení - Lukáša Latináka a Adyho Hajdu. Dámsku časť zastupujú Anikó Vargová, Rebeka Poláková a Viktória Predanociová. Komédia spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácií, ktoré ak sa vás netýkajú, sú skutočne komické. Inak by ste umierali hrôzou. Hra plná podobných situácií je ale aj o chlapskom priateľstve, ktoré sa vie v prípade núdze nad mnohé veci povzniesť a možno tak trochu aj o ženskej tolerancii, ktorá v záujme dobrých rodinných vzťahov vždy príde. Éric Assous je jedným z divácky najobľúbenejších autorov súčasnosti. Keď sa ho pýtali na recept úspechu jeho hier, okrem iného povedal : Úspech hry, to je zvláštna rovnováha medzi postavou a hercom a samozrejme dobrý dej, ktorý sa nezadýchava. Nemotá sa dokola, má nečakané zvraty, divadelné strety, koľko sa ich len dá vymyslieť. Už 200 rokov sa bez prestávky píšu hry o pároch, je to nevyčerpateľné. Existuje toľko tém, toľko liniek, na rozdiel od hier o jednotlivcoch. Hru Môj dobrý kamarát v Štúdiu L+S pripravujú: Preklad: Elena Flašková Réžia: Jakub Nvota Dramaturgia: Michaela Doleželová Scéna a kostýmy: Diana Strauszová Generálny reklamný partner: Slovenská sporiteľňa Hlavní reklamní partneri: Ararat, Ludvik, LGM Reklamní partneri: Fatra, Barzzuz, Hotel Tatra, Forza Mediálni partneri premiéry: rádio Jemné, denník Pravda, týždenník .týždeň, mesačník Kam do mesta, webnoviny.sk, predpredaj.sk, BKIS Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Štúdiu L+S  ďalšia francúzska komédia - Môj dobrý kamarát

Veronika Vadovičová vystrieľala nové svetové rekordy

Rovnako ako Veronika Vadovičová aj Radoslava Malenovský dosiahol svetové finálové maximum na pretekoch v Al Aine.AL AIN 23. februára (WebNoviny.sk) - Najúspešnejšia slovenská paralympionička v streľbe Veronika Vadovičová si na pretekoch Svetového pohára v Al Aine v Spojených arabských emirátoch pripísala druhé víťazstvo. Po stredajšom triumfe v zmiešanej disciplíne vzduchová puška 60 v ľahu vo štvrtok nenašla medzi ženami konkurenciu v ľubovoľnej malokalibrovke 3x20 na 50 metrov. Kvalifikáciu vyhrala výkonom 575 bodov, rovnako na tom bola aj druhá Britka Lorraine Lambertová. Vo finále od úvodu potvrdzovala svoje kvality a suverénne si vystrieľala víťazstvo. Vadovičová v stredu aj vo štvrtok dosiahla vo finále svetové rekordy. Vo štvrtok sa darilo aj Radoslavovi Malenovskému, ktorý vo vzduchovej puške 60 na 10 m vyhral kvalifikáciu výkonom 615,8 bodu a vo víťaznom finále nazbieral 245,5 bodu. Druhý skončil Nemec Norbert Gau, ktorý za 30-ročným skalickým rodákom zaostal o 2,1 bodu. Rovnako ako Vadovičová aj Malenovský dosiahol svetové finálové maximum. Podujatie v SAE potrvá do nedele. Výsledky: R8 (ženy - ľubovoľná malokalibrovka 3x20 na 50 metrov): 1. Veronika Vadovičová (SR) 459,4 b (v kvalifikácii 575 bodov), 2. Lorraine Lambertová (V. Brit.) 444,1 (575), 3. Natascha Hiltropová (Nem.) 430,1 (552) R1 (muži - vzduchová puška 60 na 10 m): 1. Radoslav Malenovský (SR) 245,5 b. (v kvalifikácii 615,8 b), 2. Norbert Gau (Nem.) 243,4 (614,8), 3. Atidet Intanon (Thaj.) 222,2 (610,2) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veronika Vadovičová vystrieľala nové svetové rekordy

Islamský štát prišiel o poslednú baštu v provincii Aleppo

Tureckí vojaci a s nimi spriaznení sýrski povstalci vstúpili do mesta al-Báb už okolo 12. februára. ANKARA 23. februára (WebNoviny.sk) - Tureckí vojaci spoločne s bojovníkmi spojeneckých povstaleckých milícií obsadili centrum severosýrskeho mesta al-Báb, o ktoré sa už viac ako tri mesiace zvádzajú tvrdé boje. Informovali o tom vo štvrtok turecké štátne médiá. Al-Báb je poslednou baštou džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) v sýrskej provincii Aleppo. Extrémisti ho ovládajú od roku 2013. Pred začiatkom vojny v Sýrii malo mesto približne 60.000 obyvateľov. Bitka o al-Báb prebieha od začiatku novembra 2016 a len v priebehu niekoľkých posledných týždňov si vyžiadala stovky mŕtvych. Sýrska vláda aj opozícia obviňujú Turecko z toho, že sa počas ofenzívy dopúšťa zločinov voči civilistom. Odporúčame: Iracké sily dobyli mósulské letisko ovládané džihádistami Tureckí vojaci a s nimi spriaznení sýrski povstalci vstúpili do mesta už okolo 12. februára. Podľa dnešnej správy tureckej agentúry Anadolu už odvtedy dobyli celé centrum mesta, stále však likvidujú míny a rôzne nastražené výbušniny. Tureckom podporovaní povstalci tvrdia, že spolu s tureckými vojakmi oslobodili už celé mesto. To poprelo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne; podľa jeho informácií sa v niektorých častiach al-Bábu ešte stále bojuje. Tureckí vojaci a povstalci podľa SOHR zatiaľ obsadili len menšiu polovicu mesta. Ankara, ktorá vlani v auguste vyslala do severnej Sýrie vojakov a tanky, sa snaží vyčistiť prihraničnú oblasť od džihádistov Islamského štátu a zastaviť postup sýrskych Kurdov. Al-Báb leží zhruba 25 kilometrov južne od tureckých hraníc. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamský štát prišiel o poslednú baštu v provincii Aleppo

Šokujúca spoveď Elhotovej, v tehotenstve si prešla peklom

Facky či ťahanie za vlasy. Hejkovej zverenku mlátil partner aj v ôsmom mesiaci tehotenstva.PRAHA 23. februára (WebNoviny.sk) - Najlepšia česká basketbalistka uplynulej sezóny Kateřina Elhotová, ktorá sa v novembri stala mamou syna Daniela, si v tehotenstve prešla peklom. V otvorenej spovedi priznala, že jej ho spôsoboval partner. "Hoci som videla jeho zložitú osobnosť, pripadalo mi, že je v ňom niečo lepšie, než sa na prvý pohľad zdá. Bohužiaľ, ukázal sa úplný opak. Bolo to ešte horšie, než som si vôbec dokázala predstaviť," prezradila pre server bezfrazi.cz 27-ročná krídelníčka českého majstra ZVVZ USK Praha, ktorý koučuje Slovenka Natália Hejková. Facky, ťahanie za vlasy - a partner ju dokonca uhryzol. To všetko v ôsmom mesiaci tehotenstva. Pochopila, že s tým v obave o svoj život i nenarodené dieťa musí skoncovať. "Zbalila som mu veci, dala mu ich za dvere a odišla som do Brna za kamarátkou, odkiaľ som zavolala otcovi a poprosila ho, aby sa na nič nepýtal a či by mohol vymeniť zámky na dverách. Že mu ďalší večer dám vedieť, čo je nové. Spravila som to na kamarátkin popud, lebo ja som celú udalosť brala tak, že sa vlastne nič nestalo. Ja by som ho vtedy bola bývala vzala naspäť," prezradila Elhotová. Podľa jej slov ju partner tak miloval, až ju nenávidel. "Hranica medzi láskou a nenávisťou u neho bola prakticky mizivá. Jeho reakcia prekročila únosnú hranicu. Postupne mi to začalo dochádzať. Dodnes mám obavy zveriť mu malého, hoci sa ma pýta, či si myslím, že by ublížil aj dieťaťu. Nemyslím. Ale nemyslela som si ani, že môže ublížiť mne," pridala v šokujúcej spovedi Kateřina Elhotová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šokujúca spoveď Elhotovej, v tehotenstve si prešla peklom

Slovensko zasiahne silný vietor, v Tatrách bude víchrica

Búrlivejší vietor bude aj na juhozápade v okresoch Bratislava, Senec a Pezinok, kde platí výstraha 2. stupňa.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Na hrebeňoch Tatier bude v piatok mimoriadne búrlivý vietor o sile víchrice. Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu najvyššieho, 3. stupňa pre okresy Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín. Na horách nad pásmom lesa tu miestami dosiahne rýchlosť vetra v nárazoch 40 až 50 m/s, čo je 145 až 180 km/h. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," varujú meteorológovia. Pre okresy Kežmarok, Námestovo, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok, Banská Bystrica a Žilina vydal SHMÚ na piatok výstrahu 2. stupňa pred vetrom. Nad pásmom lesa môže jeho rýchlosť dosiahnuť 32 až 40 m/s, čo je 115 až 145 km/h. Silný vietor zasiahne v piatok celé územie Slovenska okrem jeho východnej časti. Pre všetky okresy platí výstraha 1. stupňa. Búrlivejší vietor bude na juhozápade v okresoch Bratislava, Senec a Pezinok, kde platí výstraha 2. stupňa. Vietor tu môže dosiahnuť krátkodobo rýchlosť 23 až 26 m/s (85 až 95 km/h). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko zasiahne silný vietor, v Tatrách bude víchrica

Obchvat Žiliny na diaľnici D3 má byť odovzdaný na jeseň

Práce na výstavbe úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno v dĺžke 4,25 kilometra podľa Národnej diaľničnej spoločnosti pomaly finišujú. Súčasťou úseku je dvojrúrový tunel Považský Chlmec v dĺžke 2 218 metrov a estakáda ponad vodnú nádrž Hričov. BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno by mal byť sprístupnený motoristom na jeseň tohto roku. Ako Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vo štvrtok informovala, práce na stavbe obchvatu Žiliny v dĺžke 4,25 kilometra pomaly finišujú. Súčasťou úseku je dvojrúrový tunel Považský Chlmec v dĺžke 2 218 metrov a estakáda ponad vodnú nádrž Hričov. Diaľnica začína priamym napojením na už sprevádzkovaný úsek D1 Hričovské Podhradie - Žilina, Strážov. Následne premosťuje 1,4 km dlhou estakádou Hričovskú priehradu a potom vchádza do tunela Považský Chlmec. Estakáda stojí na 57 pilieroch, z nich 35 je vo vode. Tunel sa razil zo šiestich strán súčasne s pomocou 240 robotníkov a 35 strojov. Konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1 493 metrov "Estakáda žilinského obchvatu patrí k unikátnym stavbám predovšetkým svojimi technickými parametrami. Nosná konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1 493 metrov a realizuje sa použitím viacerých technológií súbežne - na pevnej skruži, na výsuvnej skruži a letmou betonážou s vozíkmi," priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Po krajoch estakády bude protihluková stena so stĺporadím zabezpečujúcim osvetlenie proti nárazu vtákov. "Technickými parametrami konštrukcie, navrhnutým postupom výstavby a celkovým estetickým stvárnením sa estakáda zaradila medzi výnimočné konštrukcie v celoeurópskom meradle," dodala hovorkyňa. Zhotoviteľ požiadal o predĺženie lehoty výstavby Úsek D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno je vo výstavbe od leta 2014 a pôvodne mal byť ukončený v júni tohto roku. Zhotoviteľ požiadal o predĺženie lehoty výstavby do septembra. Úsek stavia konzorcium stavebných spoločností EuroviaSK, a. s., Košice, Hochtief CZ, a. s., Praha a SMS, a. s., Banská Bystrica (predtým Stavby mostov Slovakia). Diaľnicu sa zaviazali postaviť na základe zmluvy z mája 2014 za 254,9 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (305,88 mil. eur vrátane dane). Výstavba úseku je financovaná najmä z peňazí Európskej únie a v menšej miere zo štátneho rozpočtu v rámci dvoch programových období, a to z operačných programov Doprava 2007 - 2013 a Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020. Po dobudovaní úseku D3 by mali motoristi v porovnaní s jazdou po súbežných cestách prvej triedy ušetriť tri a pol minúty. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obchvat Žiliny na diaľnici D3 má byť odovzdaný na jeseň

Handzuš požiada preklasifikovanie trestu za faul na Hričinu

Michal Handzuš zahnal myšlienky o konci kariéry, presvedčil ho tréner \'baranov\' Vladimír Országh.BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) - Michal Handzuš zahnal úvahy o konci hokejovej kariéry, pripravuje sa na návrat na ľad v drese HC \'05 iClinic Banská Bystrica. Referuje o tom štvrtkové vydanie denníka Šport. Tridsaťdeväťročný útočník dostal 23. januára od disciplinárnej komisie Slovenského zväzu ľadového hokeja (DK SZĽH) dištanc na tri mesiace za zákrok na Košičana Tomáša Hričinu z 13. januára 2017. Skúsený center "baranov" sa napokon rozhodol, že využije možnosť po polovici trestu požiadať o preklasifikovanie zostatku na podmienečný. Ak uspeje, stihne záver základnej časti Tipsport ligy 2016/2017, v opačnom prípade sa jeho trest skončí až počas finále play-off. Odporúčame: Michal Handzuš dostal za tvrdý zákrok trojmesačný dištanc Po vynesení verdiktu Handzuš naznačil aj alternatívu s odchodom na hokejový dôchodok. "Prestal som myslieť na koniec kariéry a začal trénovať. Povedal som si, že to ešte skúsim. Požiadam disciplinárku o prekvalifikovanie trestu a ak mi vyhovie, budem bojovať ďalej," cituje Šport Handzuša. V prospech návratu vraj zavážil aj postoj trénera Banskej Bystrice Vladimíra Országha: "Vlado povedal, že ma chce, ale nemôže mi garantovať mesto v zostave. Musím si ho vybojovať, to je úplne prirodzené. Tréneri mi hovorili, aby som pokračoval a zostal pri mužstve. Po týchto slovách som začal rozmýšľať pozitívne." Majster sveta z Göteborgu 2002, vicemajster sveta z Helsínk 2012 či víťaz Stanleyho pohára 2013 s Chicagom stihol v tejto sezóne najvyššej domácej súťaže odohrať iba štyri zápasy. Debutoval až v 35. kole Tipsport ligy, keď 3. januára nastúpil za materský klub z Banskej Bystrice na derby proti Zvolenu (3:4). Pred tým naposledy súťažne hral 22. apríla 2016 v šiestom súboji neúspešného finále vlaňajšieho play-off proti HK Nitra. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Handzuš požiada preklasifikovanie trestu za faul na Hričinu

Smeru klesla podpora, kotlebovci predbehli Dankovu SNS

Do parlamentu by sa podľa prieskumu agentúry FOCUS dostalo osem strán, medzi nimi aj KDH.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - V prípade, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazil by Smer-SD so ziskom 25,5 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý uskutočnila v dňoch 6. až 18. februára formou osobného dopytovania. Tesný rozdiel medzi kotlebovcami a SNS Agentúra oslovila 1512 respondentov, ktorí reprezentovali SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Odporúčame: Voľby by vyhral Smer, v prvej trojke aj SaS a národniari Respondentov sa agentúra pýtala otázku: "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" Na druhom mieste podľa výsledkov prieskumu by sa umiestnila strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 13,8 percenta hlasov. Nasledovala by Kotleba - ĽS Naše Slovensko (10,4 %), Slovenská národná strana (10,1 %), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti-NOVA (9,7 %), Sme rodina - Boris Kollár (8,5 %), Most-Híd (6,0 %). Voliť by išlo 68,2 percenta respondentov Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 5,5 percenta odovzdaných hlasov. Naopak, pred bránami parlamentu by zostali SMK-MKP (4,3 %), Strana zelených Slovenska (1,5%), Sieť (1,3 %), KSS (0,8 %), SMS (0,6 %), SDKÚ-DS (0,5 %), SKOK (0,5 %), ŠANCA (0,3 %), VZDOR (0,2 %), Priama demokracia (0,2 %), DS (0,2 %) a iná strana by skončila s 0,1 percenta. Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD získal 43 mandátov, SaS 23, ĽSNS 18, SNS 17, OĽaNO-NOVA 16, Sme rodina - Boris Kollár 14, Most-Híd 10 a KDH deväť mandátov. Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 68,2 percenta respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu, ktorú by podporili. Voliť by nešlo 20,2 percenta opýtaných a 11,6 percenta opýtaných odpovedalo "neviem". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smeru klesla podpora, kotlebovci predbehli Dankovu SNS

Vodička narazila do stromu, dve malé deti sú vážne zranené

Polícia vyšetruje vážnu nehodu, ktorá sa stala za obcou Zolná. Skúmať bude aj skutočnosť, či boli osoby vo vozidle riadne pripútané.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) – Dve malé deti sa vo štvrtok ráno ťažko zranili pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala za obcou Zolná v smere na Očovú (okr. Zvolen). Agentúru SITA o tom informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Vozidlo Škoda Felícia, ktoré viedla 28-ročná vodička zo Zlatých Moraviec, z doposiaľ nezistených príčin vrazilo do stromu, odkiaľ ho opäť odhodilo na vozovku. V aute sa viezli aj dcérky vodičky vo veku päť rokov a dva mesiace, ťažké zranenia utrpela celá posádka. Dvojmesačné dievčatko previezol do nemocnice vrtuľník. Nehodu už polícia vyšetruje, pričom skúmať bude aj skutočnosť, či boli osoby vo vozidle riadne pripútané. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodička narazila do stromu, dve malé deti sú vážne zranené

Tradičný karneval v Riu de Janeiro roztancuje ulice

Státisíce zábavychtivých návštevníkov zo všetkých kútov sveta čaká päť dní plných chytľavej hudby, pestrofarebných masiek a energickej samby, ktorú tancujú nielen na slávnom karnevalovom sambodróme.RIO DE JANEIRO 23. februára (WebNoviny.sk) – Hudba, zábava a pestrofarebné kostýmy sú neodmysliteľnou súčasťou svetoznámeho brazílskeho karnevalu v Riu de Janeiro, na ktorom nechýbajú atraktívne tanečníčky v nádherných kostýmoch. Otvárací ceremoniál tohto najslávnejšieho karnevalu na svete sa uskutoční v piatok 24. februára. Státisíce zábavychtivých návštevníkov zo všetkých kútov sveta čaká päť dní plných chytľavej hudby, pestrofarebných masiek a energickej samby, ktorú tancujú nielen na slávnom karnevalovom sambodróme. Karneval v Riu patrí medzi najvýznamnejšie akcie zábavného priemyslu v Brazílii. Uskutočňuje sa každý rok pred 40-dňovým predveľkonočným pôstom a svojou veľkoleposťou priťahuje na seba pozornosť celého sveta. Minuloročný karneval v Riu de Janeiro: História karnevalu sa začala písať v roku 1641 Územie terajšej brazílskej metropoly objavili 1. januára 1502 portugalskí moreplavci. O 60 rokov neskôr založili Rio de Janeiro. História brazílskeho karnevalu sa začala písať v roku 1641, keď dobyvatelia nového kontinentu zatúžili po zábave v štýle európskych bálov a maškarád. Podrobené indiánske obyvateľstvo spolu s otrokmi z Afriky vítalo karneval ako vhodnú príležitosť na zábavu, do ktorej preniesli svoje dávne pohanské tradície, miestnu indiánsku a dovezenú africkú kultúru. V 20. storočí sa karneval v Riu de Janeiro stal neobmedzeným zdrojom bujarej zábavy. Počas niekoľkých dní zabudnú bohatí turisti i chudobní obyvatelia Ria, mladí aj starí na svoje starosti, na krádeže, vraždy a únosy, a vyrazia do ulíc, aby si užili pestrý svet fantastickej hudby a tanca. Kráľa karnevalu volí organizačná komisia a stáva sa ním vždy najtučnejší muž. Musí mať aspoň 140 kilogramov a je pomenovaný Momo - podľa gréckeho boha satiry a smiechu, nazývaného Mómos. Normálny život sa počas karnevalových dní zastaví Najvýznamnejšou oficiálnou súčasťou karnevalu je štvordňová promenáda škôl samby na sambodróme, každá s tisícami členov súťažiacimi o čo najlepšie umiestnenie. Na alegorických vozoch od výmyslu sveta sa vo vzrušujúcom víre samby vlnia viac či menej obnažené telá tanečníkov. Úchvatný sprievod môže sledovať priamo na ulici dlhej 700 metrov takmer 90.000 divákov. Ďalšie tisíce divákov si nablýskanú šou môžu pozrieť prostredníctvom televíznych obrazoviek. Neviazanú karnevalovú zábavu sprevádzanú výraznou sexuálnou uvoľnenosťou zastavilo v 80. a 90. rokoch minulého storočia rozširovanie choroby AIDS. Mnohí návštevníci začali byť opatrnejší a Brazília odvtedy v rámci programu boja proti AIDS nakupuje miliardy prezervatívov, ktoré sa zadarmo rozdávajú rozvášnenému davu. Normálny život mesta sa počas karnevalových dní zastaví, celé Rio žije karnevalom. Usporiadatelia vítajú všetkých návštevníkov s prianím dobrej zábavy a nálady, ktorá prispeje k nezabudnuteľným zážitkom. Tohtoročný brazílsky karneval vyvrcholí v utorok 28. februára. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tradičný karneval v Riu de Janeiro roztancuje ulice

Čo ste to urobili, pán Škrtel? pýta sa turecký Milliyet

Martin Škrtel svojou chybou zhatil plány Fenerbahce v odvete šestnásťfinále Európskej ligy.ISTANBUL 23. februára (WebNoviny.sk) - Turecký futbalový klub Fenerbahce Istanbul sa s tohtosezónnou edíciou Európskej ligy rozlúčil už v šestnásťfinále. Mužstvo z "krajiny polmesiaca" v stredajšej odvete tejto fázy iba remizovalo s FK Krasnodar (1:1) a v súčte s minulotýždňovou prehrou 0:1 v Rusku nepostúpilo do osemfinále. Odporúčame: Video: Fener so Škrtelom v Európe dohral, ManUnited postúpil Plány "Feneru" zhatil už v 7. min slovenský stopér Martin Škrtel. Tridsaťdvaročný rodák z Handlovej nepresne rozohral a hostia sa po zásahu Fiodora Smolova ujali vedenia. V tej chvíli potreboval istanbulský tím na postup tri góly. Strelil však už iba jeden, keď sa v 41. min presadil Brazílčan Josef de Souza. "Čo ste to urobili, pán Škrtel?" pripomenul denník Milliyet Slovákovu chybu z úvodu stretnutia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čo ste to urobili, pán Škrtel? pýta sa turecký Milliyet

Zatkoff na waiver listine, Budaj zrejme dochytá sezónu v NHL

Americký brankár Jeff Zatkoff zasiahol v tomto ročníku NHL do 13 stretnutí, osemkrát nastúpil od začiatku.LOS ANGELES 23. februára (WebNoviny.sk) - Klub severoamerickej hokejovej NHL Los Angeles Kings umiestnil na waiver listinu nechránených hráčov Jeffa Zatkoffa. Dvadsaťdeväťročný americký brankár zasiahol v ročníku 2016/2017 do 13 stretnutí, osemkrát nastúpil od začiatku. Dosiahol dve víťazstvá, mal priemer 2,95 inkasovaného gólu a 87,9-percentnú úspešnosť zásahov. Ak si ho nijaký z konkurenčných klubov nevyberie, poputuje na farmu do AHL. Počas absencie tímovej jednotky Jonathana Quicka bol Zatkoff dvojkou Slováka Petra Budaja, ktorý zasiahol do 52 zápasov. Quickov návrat na ľad sa po zranení slabín odhadli na prvú polovicu marca. Odporúčame: Budaj vďačný aj šťastene, Gáborík nebodoval osem zápasov Video: Chárova bomba skončila v sieti, Sekera sa zranil Bratia Šťastní pred 36 rokmi zažiarili, stanovili rekord NHL Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zatkoff na waiver listine, Budaj zrejme dochytá sezónu v NHL

UPC zamestná v Bratislave 80 nových ľudí

BRATISLAVA 23. februára 2017 (WBN/PR) - Spoločnosť UPC, najväčší káblový operátor na Slovensku, zamestná v Bratislave do konca roka 80 nových pracovníkov. Z toho tri štvrtiny na oddelení HelpDesku, a ostatných na finančnom účtovnom oddelení, pričom všetky novo vzniknuté pracovné miesta sú na plný pracovný úväzok s pracoviskom v Bratislave. Nábor nových zamestnancov súvisí s rozširovaním a skvalitňovaním zákazníckej starostlivosti, v nadväznosti na integráciu prevádzok spoločnosti UPC na Slovensku a v Českej republike, ktorá sa začala v minulom roku. Spoločnosť UPC, ktorá poskytuje svojim zákazníkom viac ako 385 000 televíznych, internetových a telefónnych služieb, v súčasnosti na Slovensku zamestnáva 220 zamestnancov, a ďalších niekoľko desiatok externých spolupracovníkov a dodávateľov. "Samozrejmosťou pre záujemcov o prácu v našej spoločnosti je celý rad zamestnaneckých bonusov a možnosť kariérneho rastu. Nových zamestnancov zaškolíme v komunikačných a predajných zručnostiach. Žiadny nováčik sa u nás nemusí báť, že by musel hneď sám začať komunikovať s klientmi. Než si všetky zručnosti osvoja, majú noví kolegovia okrem školení aj podporu skúsených kolegov," dodal Peter Hefka, Team Leader Helpdesku. Ako dodal, spoločnosť UPC usiluje o to, aby služby, ktoré ponúka, boli ľahko dostupné, užívateľsky jednoduché a aby sa prístup k zákazníkom opieral o porozumenie ich prianí. Rozšírenie pracovných tímov predstavuje ďalší nevyhnutný a významný krok na tejto ceste. Nábor nových zamestnancov sa už začal. Všetci noví zamestnanci sú vyberaní a školení tak, aby spĺňali tie najnáročnejšie kritériá, umožňujúce pomoc zákazníkom v pohodlí ich domova. Taktiež, všetci zamestnanci prechádzajú niekoľkotýždňovým odborným kurzom, v ktorom si osvojujú najnovšie poznatky starostlivosti o klientov. Prax ani vzdelania nerozhoduje, záleží predovšetkým na tom, aby boli uchádzači komunikatívni, mali chuť spolupracovať, boli empatickí a v prípade Helpdesku schopní komunikovať po telefóne. Vítame aj mladých ľudí a absolventov, doplnil Peter Hefka. V prípade záujmu o prácu v spoločnosti UPC môžu záujemcovia poslať svoj životopis na emailovú adresu kariera@upc.sk Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo UPC zamestná v Bratislave 80 nových ľudí

Na európsky čierny trh sa dostali vyradené slovenské zbrane

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní.BRATISLAVA 23. februára (WebNoviny.sk) - Pre deravý zákon sa na európsky čierny trh dostalo asi desaťtisíc vyradených slovenských zbraní, ktoré zločinci prerábajú späť na funkčné. Policajti v Poľsku a vo Švédsku v polovici februára odhalili dve skupiny pašerákov, ktoré takto zo Slovenska vyviezli takmer 1800 z nich. Na svojej internetovej stránke to píše denník SME. Ako denník vysvetľuje, nápad na založenie poľskej skupiny dostal jeden z jej lídrov Piotr W., ktorý sa naučil ako reaktivovať vyradené zbrane. "Slovenské zákony dovoľovali kúpiť zbrane, ktoré boli deaktivované," píše poľská polícia vo svojej tlačovej správe. Podľa SME poľský gang tvorilo desať ľudí, väčšinou išlo o Poliakov a patrili doň aspoň dvaja Holanďania. Slovák sa medzi nimi nenachádzal. "Vo Švédsku polícia zase chytila 32-ročného muža, ktorý na Slovensku nakupoval zbrane a dával ich prerobiť u remeselníka vo švédskej komúne Vellinge. Niektoré z nich našli policajti počas razií vo Švédsku a v Dánsku," píše denník s tým, že túto informáciu vo svojej reportáži opisuje švédsky denník Sydsvenskan. Slovenská polícia denníku na otázky do uzávierky neodpovedala. Z každej prerobenej zbrane zisk asi 300 percent Ako denník na svojej webovej stránke ďalej píše, poľská zločinecká skupina s použitím falošných dokladov kupovala neaktívne zbrane na Slovensku a potom ich prevážala do Poľska. Tam ich reaktivovala a ďalej predávala záujemcom v Poľsku. "Takisto ich autami pašovali do Holandska a pravdepodobne do ďalších krajín Európskej únie," povedala podľa SME hovorkyňa poľskej polície Agnieszka Hamelusz. "Pri ich zatknutí sa polícii podarilo zadržať dohromady 340 kusov zbraní. Polícia odhaduje, že členovia skupiny mohli takto prerobiť asi 1500 zbraní a z každej mali zisk asi 300 percent. Na prípade spolupracovali aj policajti z Nemecka, Holandska a zo Slovenska," informuje SME. Na podobnom princípe podľa denníka fungovala aj zločinecká skupina vo Švédsku. Priekupník zo švédskeho mesta Malmö mal záujem najmä o malé samopaly typu škorpión. SME pripomína, že ide o zbraň vo veľkosti pištole so schopnosťami samopalu. "Týchto samopalov nakúpil priekupník na Slovensku asi sto a okrem nich ešte asi 130 ďalších zbraní. Síce z nich odstránil výrobné číslo, ale z certifikačnej značky vyplýva, že ide o zbrane zo Slovenska," píše denník SME na svojej internetovej stránke. Podľa média švédska polícia na prípade stále pracuje a nechce sa k nemu vyjadrovať. Expanzná zbraň nepoužíva klasické náboje Denník takisto vysvetlil, že deaktivovaná alebo expanzná zbraň nepoužíva klasické náboje, ale strelivo s dráždivou látkou, prípadne len poplašné náboje. Môžu slúžiť na divadelné predstavenia či ako štartovacie zbrane. Slúžia aj na sebaobranu. Zbrane znefunkčnené podľa zákona spred roku 2015 sa dali lacno upraviť späť, a preto sa stali obľúbeným tovarom pre kriminálnikov na celom svete. "Talianski policajti objavili napríklad 160 deaktivovaných slovenských zbraní pri vyšetrovaní sicílskej mafie Cosa Nostra. Mafiáni ich kúpili od slovenskej firmy AFP v Partizánskom," píše portál s tým, že v júli o tom informoval britský denník Guardian. Okrem toho pripomína, že vláda zákon sprísnila po tom, ako takéto slovenské zbrane našli pri teroristických útokoch na francúzsky časopis Charlie Hebdo a francúzsky vlak v roku 2015. "Europol odhaduje, že pašeráci v rokoch 2009 až 2014 dostali na trh v Európskej únii asi desaťtisíc takýchto nelegálne upravených slovenských zbraní, píše Sydsvenskan," uzatvára denník SME. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na európsky čierny trh sa dostali vyradené slovenské zbrane

Študenti v Púchove zažili hodinu chémie na čerpacej stanici

PÚCHOV 23. februára 2017 (WBN/PR) - Spoločnosť Shell pozvala pri príležitosti otvorenia prvej čerpacej stanice v Púchove, celkovo 81. stanice na Slovensku, študentov z miestnej SOŠ na netradičnú hodinu chémie. Uskutočnila sa v utorok 21. februára priamo na novej čerpacej stanici, kde študentov previedli odborníci z praxe. Študenti Strednej priemyselnej školy v Púchove zažili otvorenú hodinu chémie priamo na novej čerpacej stanici Shell. Počas približne dvoch hodín výkladu sa dozvedeli, ako vzniká palivo, mali možnosť vidieť technológie, ktoré sa starajú o procesy, a boli tiež oboznámení o bezpečnosti na čerpacej stanici. Na mieste bolo okrem toho umiestnené špeciálne mobilné laboratórium spoločnosti VÚRUP a.s., v ktorom študenti na vlastné oči pozorovali testovanie paliva. Laboratórium poskytuje technologické zázemie pre testovanie kvalitatívnych parametrov pohonných hmôt priamo v teréne. V zázemí mobilného laboratória sú k dispozícii zariadenia, prostredníctvom ktorých je realizovateľná detailná analýza normatívnych parametrov palív. "Púchov je mesto so silnou tradíciou technického vzdelávania. Chceli sme miestnym študentom ukázať fungovanie technológií na čerpacej stanici a tiež priblížiť, ako sa staráme o kvalitu pohonných hmôt," dodáva Petr Šindler, manažér komunikácie spoločnosti SHELL Slovakia s.r.o. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Študenti v Púchove zažili hodinu chémie na čerpacej stanici

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Recept dňa

Orechové rezy

Piškótové cesto:
5 vajec
200 g práškového cukru
200 g polohrubej múky
1 ČL prášku do pečiva

Cesto z bielkov:
8 bielkov
300 g kryštálového cukru
250 g sekaných orechov
100 g hrozienok

Krém:
4 žĺtky
2 vajcia
200 g práškového cukru
2 ČL uvarenej kávy
120 g masla
350 g Palmarínu

Vajcia vyšľahajte s cukrom. Pridajte vodu, kypriaci prášok, múku a premiešajte. Cesto dáme na vymastený plech a upečte. Po vychladnutí naň natrite plnku, prikryte ju vrchnou stranou vychladnutého bielkového cesta.

Cesto z bielkov: Bielky s cukrom vyšľahajte nad parou dotuha. Pridajte orechy, hrozienka a premiešajte. Plech vyložte papierom na pečenie, potrite olejom a vysypte mletými orechmi zmiešanými so strúhankou. Cesto naň rozotriete a pečte pri teplote 120 °C asi 30 min.

Plnka: Žĺtky, vajcia, cukor a kávu šľahajte nad parou. Po vychladnutí pridajte maslo, Palmarín a spolu vyšľahajte.

Dobrá rada

Múka

Biela múka vydrží na chladnom, vzdušnom a suchom mieste asi rok. pri dlhšom skladovaní múky sa v nej môže rozmnožiť múčne červy. Preto pred každým použitím dlhšie skladovanej múky ju dôkladne prezrite a popípade preosejte cez sito, špeciálne kúpené pe tento účel.

Stavebník

Interiérový detox: Chromoterapia

Povedzme si viac o účinkoch farieb na naše vnímanie a život. Sedem dúhových farieb, ktoré sú obsiahnuté v bielom svetle, majú veľký vplyv na náš telesný a duševný stav. Farby sú teda rozličné formy bieleho svetla, ktoré v sebe zjednocuje všetkých sedem farieb dúhy.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Michalovce-Bánovce nad Ondavou, Čečehov, Krásnovce, Lastomír, Laškovce, Nižný Hrušov, Pozdišovce, Petrovce nad Laborcom, Rakovec nad Ondavou, Veľké Kapušany, Zalužice, Zemplínska Široká
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang